Kody błędów w autoklawach Tinget

Każdy autoklaw zabezpieczony jest na wypadek niewłaściwej pracy urządzenia. Skomplikowany program i właściwie skalibrowane czujniki dbają o to, by każdy proces sterylizacyjny przeprowadzany w autoklawie tej marki przebiegł prawidłowo. Każde odstępstwo od surowych norm dotyczących sterylizacji narzędzi medycznych jest wyłapywany i sygnalizowany użytkownikowi za pomocą kodu błędu, który wyświetlany jest na ekranie wyświetlacza. Na przykładzie kodów stosowanych w autoklawach marki Tinget objaśnimy, jak należy zachować się w przypadku pojawienia się komunikatu o błędzie. Należy bowiem pamiętać, że nie każdy taki komunikat oznacza awarię autoklawu i w niektórych przypadkach wizyta serwisanta będzie zbyteczna.

E1, E2, E3 – to informacja, że do procesora autoklawu spłynął zły odczyt z któregoś z czujników (wytwornicy pary, temperatury bądź ciśnienia). W zasadzie choć każdy z nich informuje o konkretnym czujniku, który uległ awarii, to postępowanie na poziomie Użytkownika sprowadza się do tej samej czynności. Należy upewnić się, że faktycznie mamy usterkę i w tym celu wyłączamy zasilanie włącznikiem głównym. Po odczekaniu kilku sekund włączamy ponownie autoklaw i próbujemy uruchomić cykl. Jeżeli autoklaw prawidłowo go przeprowadzi i usterka nie pojawi się, możemy zapomnieć o problemie, podobnie jak zapominamy o zawieszeniu się komputera, który po restarcie zaczął prawidłowo pracować. Gdy jednak błąd ponownie zostanie wyświetlony na ekranie wyświetlacza, nie ma innej rady jak wymiana uszkodzonego czujnika. Koszty usunięcia usterki, wraz z przetestowaniem autoklawu wynoszą orientacyjnie*:

Error E1 – koszt czujnika 164zł + 4 roboczogodziny (70zł/h) = 444zł

Error E2 – koszt czujnika 164zł + 2 roboczogodziny = 304zł

Error E3 – koszt czujnika 146zł + 2 roboczogodziny = 286zł

Awaria czujników zdarza się niezwykle rzadko, jednak im autoklaw starszy tym i ryzyko pojawienia się usterki większe. 

E4 – kod awarii, który informuje o złym odczycie temperatury, spowodowanym niedostatecznym lub całkowitym braku przepływu wody w autoklawie. Niestety oznacza spore problemy, bowiem do zatoru dochodzi w generatorze pary. Problemem jest kamień, który odkłada się w podzespołach autoklawu gdy Użytkownik nie stosuje wody destylowanej. Sama wymiana wytwornicy pary często nie wystarcza, bowiem kamień potrafi także odłożyć się na elektrozaworach. Z tego powodu trudno oszacować koszt usunięcia tej usterki. Przy najtańszej opcji, gdzie wymianie podlega sama wytwornica pary kosztująca 1090zł i filtr wody znajdujący się w komorze sterylizacyjnej 9zł, na wymianę których serwisant potrzebuje 4h plus 1h na sprawdzenie autoklawu, wyniesie 1449zł. Jeżeli okaże się, że należy wymienić także elektrozawór, wówczas cena wzrośnie o kolejne kilkaset złotych (w zależności od modelu, koszt jednego elektrozaworu oscyluje pomiędzy 120 a 220zł, zaś takich elektrozaworów mamy od 3 do 4 sztuk). Aby uniknąć tej usterki, wystarczy zawsze używać wody destylowanej do zasilania autoklawu, której koszt za 5l to 15zł. Woda z kranu to najszybszy sposób do zakamienienia generatora pary w autoklawie. Nieco więcej czasu na zbudowanie kamienia będzie potrzebowała woda demineralizowana. Niestety także ona nie zagwarantuje nam bezpieczeństwa. Dlatego na każdym autoklawie marki Tinget umieszczone jest przypomnienie, jakim rodzajem wody należy zasilać sterylizator. 

E5 – usterka pojawiająca się niezwykle rzadko, przeważnie przy korzystaniu z programu służącego do sterylizacji płynów. Informuje Użytkownika o tym, że ciśnienie nie zostało w całości spuszczone z komory, przez co otwarcie drzwi jest niemożliwe. Pierwszą czynnością jaką należy zrobić, gdy zobaczymy komunikat E5 jest wyłączenie autoklawu i jego ponowne włączenie po kilku sekundach. Jeżeli to nie pomoże, należy wybrać na programatorze test próżni i włączyć ten program, by usunąć mechanicznie ciśnienie. Ostatnią czynnością, którą Użytkownik może samodzielnie zrobić jest przestawienie godziny (nawet o minutę), by przywrócić ustawienia fabryczne w procesorze. Zdarza się bowiem, że przepięcia w sieci elektrycznej mają wpływ na kalibrację czujników i zwykłe przywrócenie ustawień fabrycznych usuwa tą usterkę. Jeśli powyższe sposoby zawiodą pozostaje kontakt z naszym serwisem, który ustali przyczynę i usunie jej skutek. 

E6 – niedomknięty zamek drzwi (nie mylić z terminem niezamknięte drzwi). Zdarza się, że Użytkownik nie zarygluje właściwie zamka drzwi komory i próbuje włączyć autoklaw. Wówczas system zakomunikuje to niedopatrzenie (nie dotyczy autoklawów marki Tinget, które posiadają automatyczny system dociągania i ryglowania drzwi). Należy wówczas otworzyć drzwi i ponownie je zamknąć, zwracając uwagę na piktogram wyświetlany na ekranie autoklawu, czy przestał mrugać. W starszych autoklawach usterkę E6 może wywołać także poluzowany lub uszkodzony czujnik zamknięcia drzwi. W takim wypadku należy skontaktować się z serwisem, który skontroluje ów czujnik, ewentualnie go wymieni na nowy. Koszt czujnika to 30zł. Wymiana i sprawdzenie autoklawu to 2h. Łącznie koszt naprawy wyniesie 170zł

E7, E8 – błąd między korelacją ciśnienia i temperaturą, wynika najczęściej z ustawień osobistych wprowadzanych w menu przez Użytkownika. Pomóc może przywrócenie ustawień fabrycznych autoklawu. Odnotowaliśmy jednak kilka przypadków, gdzie parametry pracy autoklawu nie zostały rozregulowane przez Użytkownika a winnym okazał się ustawiony w pobliżu autoklawu rezonans magnetyczny, rentgen lub inne urządzenie emitujące silne promieniowanie. Dlatego producent wyraźnie informuje w instrukcji obsługi autoklawu, gdzie nie należy instalować urządzenia. Procesor uszkodzony przez promieniowanie nie podlega wymianie (jest na stałe wmontowany w płytę główną) i jedyną opcją jest wymiana całej płyty głównej autoklawu. Jej koszt oscyluje w granicach 18002100zł. Do tego należy doliczyć koszt robocizny w wysokości 210zł (wraz ze sprawdzeniem autoklawu). Łączny koszt naprawy wymiany płyty głównej wyniesie więc 2010 – 2310zł.

E9 – problem utrzymania temperatury, ewidentnie wskazuje na problem w przepływie wody (podobnie jak w przypadku błędu E4). Na szczęście dla Użytkownika nie zawsze oznacza kamień w wytwornicy pary. Często pomaga wymiana filtrów wody, które kosztują 9zł/szt (jeden w komorze sterylizacyjnej a drugi w zbiorniku wody czystej). Gdy zobaczymy na wyświetlaczu error E9 warto też zajrzeć pod autoklaw, by upewnić się, że nie ma pod nim wody. Zdarza się bowiem, że dochodzi do uszkodzenia rurki stanowiącej układ hydrauliczny autoklawu. W takim wypadku konieczna jest jej wymiana w serwisie. Ważne bowiem, by wymieniana rurka była odpowiedniej jakości (musi być wytrzymała zarówno na wysoką temperaturę, jak i na ciśnienie). W naszym serwisie używamy wyłącznie rurek kupowanych u producenta, które wykorzystywane są na linii montażowej przy budowie autoklawów Tinget. Koszty takiej usługi nie przekraczają 200zł, wraz ze sprawdzeniem autoklawu. 

E10 – usterka związana z nieprawidłowym działaniem blokady drzwi. Naprawa polega na wymianie systemu elektromagnetycznego ryglowania zamka. Koszt części wynosi 115zł, plus 2 roboczogodziny (włącznie ze sprawdzeniem autoklawu) = 255zł. Aby zdiagnozować czy mamy do czynienia z usterką, czy też może z błędem systemu należy wykasować komunikat przytrzymując przycisk „M” około 5 sekund. Po wykasowaniu błędu może pojawić się komunikat E20 informujący o zrestartowaniu systemu. Ten komunikat także należy skasować przytrzymując przycisk „M” około 5 sekund. Jeżeli skasowanie błędu przywróci sprawność autoklawu, wskazane jest przestawienie w systemie wskazania godziny o jedną minutę. Jeżeli błąd E10 nie zostanie wykasowany należy skontaktować się z serwisem.

E11 – awaria wytwornicy pary, która różni się tym od przypadku E4, że generator pary niekoniecznie został uszkodzony przez kamień. Błąd E11 może sygnalizować usterkę natury elektrycznej.

E12 – problem z podgrzewaniem komory sterylizacyjnej autoklawu, który występuje niezwykle rzadko. System ogrzewania komory jest bezawaryjny i działa bez problemu ponad 10 lat. Niemniej na magazynie naszego serwisu taka część występuje, zaś jej koszt to 340zł. Orientacyjny czas wymiany i sprawdzenia autoklawu nie powinien przekroczyć 6h. Całkowity koszt usługi wyniesie zatem 760zł.

E13 – wraz z błędem E21, E22 i E24 najczęściej pojawiająca się usterka na wyświetlaczu autoklawu. We wszystkich przypadkach oznacza nieszczelność. I w we wszystkich przypadkach należy zacząć od wymiany uszczelki i regulacji drzwi. Oczywiście zdarza się, że nieszczelności należy szukać w innym miejscu, jednak 80% przypadków sygnalizowanych tym komunikatem udaje się naprawić we własnym zakresie. Koszt uszczelki drzwi autoklawu Tinget wynosi 60zł. Wyjątek stanowi duży autoklaw o pojemności komory sterylizacyjnej 45l. W tym wypadku koszt uszczelki drzwi to 140zł. Wymiana uszczelki to czynność banalnie prosta. Należy złapać starą uszczelkę dwoma palcami i wyciągnąć ją z rowka drzwi. Następnie w ten rowek wcisnąć nową uszczelkę i to wszystko. Nieco więcej trudności może sprawić regulacja drzwi, bowiem dla osoby robiącej to pierwszy raz (bądź sporadycznie), wyczucie właściwego momentu w którym drzwi dociskają się do komory z odpowiednią siłą, jest czasochłonne. Zawsze można taką usługę zlecić serwisantowi, który standardowo wykonuje ją w trakcie przeprowadzania corocznego przeglądu technicznego autoklawu.

E15 – ta sama usterka czujnika, co sygnalizowana błędem E2 i E31. Różnica w kodzie błędu służy tu wyłącznie serwisantowi do szybkiego ustalenia, który z czujników uległ awarii.

E16 – awaria ciśnienia sygnalizowana tym kodem wskazuje na konieczność wymiany filtra bakteriologicznego, poprzez który dostarczane jest powietrze do autoklawu. Autoklaw należy wyłączyć, następnie wymienić filtr na nowy i dopiero później włączyć go ponownie. Jeżeli czynność ta nie pomoże usunąć usterki, konieczny będzie kontakt z serwisem i czyszczenie mechaniczne zanieczyszczonych podzespołów. Aby uniknąć tej usterki należy zgodnie z informacjami zawartymi w instrukcji obsługi autoklawu, systematycznie kontrolować i wymieniać filtr bakteriologiczny. Jego koszt to zaledwie 60zł, zaś wymiana nie zabiera więcej czasu jak 1 minutę.

E20 / N20 – komunikat informujący o ręcznym przerwaniu cyklu sterylizacji narzędzi. Pojawia się wtedy, gdy Użytkownik postanowi przerwać trwający proces sterylizacyjny i nie oznacza usterki. Po restarcie autoklawu znika. 

E22/ N23 / N27 – informacja o nieudanym teście próżni. Pojawia się gdy Użytkownik postanowi zrobić test próżni na rozgrzanej komorze, lub pojawia się wyciek z komory. Jeżeli mowa o pierwszym przypadku, to należy odczekać do wystygnięcia komory i dopiero wówczas przeprowadzić test. Jeżeli o drugim, to należy skontrolować uszczelkę drzwi autoklawu i ich regulację.

E24 – sygnalizuje zbyt długi czas, jaki występuje pomiędzy różnymi etapami cyklu sterylizacji. Może oznaczać nieszczelność w komorze (uszczelka / regulacja drzwi), ale także zbyt niski poziom wody destylowanej w zbiorniku. Wraz z błędem E13 należy do najczęściej pojawiających się komunikatów, które wynikają z nieuwagi Użytkownika.

E28 – konieczność wykonania kalibracji pomiędzy zależnością temperatury do ciśnienia. Podobna usterka do błędów E7 i E8, która wymaga interwencji serwisanta. 

E31 – uszkodzenie pompy próżniowej. Koszt nowej pompy próżniowej do autoklawu Tinget (Ulvac lub Thomas) wynosi 2235zł, plus 4 roboczogodziny potrzebne do jej wymiany i przetestowania autoklawu dają koszt kompletnej usługi w wysokości 2515zł

Podsumowanie.

Choć na pierwszy rzut oka lista kontrolna błędów jest długa, nie należy się jej bać. Zadbany autoklaw Tinget, bez problemu wytrzyma ponad 10 lat pracy w sterylizatorni. Warto więc poświęcić nieco czasu na zapoznanie się z instrukcją obsługi, która wyjaśnia jak z nim postępować, by służył jak najdłużej. Pomijając usterki wynikające z niedopatrzenia Użytkownika (wymiana uszczelki, filtrów, regulacja drzwi, rozkalibrowanie w menu ustawień, niewłaściwy dobór programu, stosowanie nieodpowiedniej wody, itp), jedynymi usterkami jakie mogą się pojawić z winy urządzenia to awarie czujników, bądź elektrozaworów. Aby pomóc utrzymać Państwu autoklaw w jak najlepszej kondycji przez wiele lat, firma Tinget rekomenduje coroczne przeglądy techniczne, w trakcie których serwisanci dokonają właściwych czynności eksploatacyjnych. Koszt przeglądu pogwarancyjnego autoklawu wynosi zaledwie 200zł (plus koszt części jak uszczelka i filtry), zaś gwarancyjnego to 600zł (wraz ze wszystkimi częściami potrzebnymi do wykonania usługi). Dzięki przeglądom gwarancyjnym, firma Tinget może oferować aż 5 lat gwarancji na swoje autoklawy, z czego wielu Użytkowników chętnie korzysta.

* orientacyjne ceny obowiązujące w dniu 23.04.2021. Aby uzyskać dokładną wycenę usunięcia usterki skontaktuj się z serwisem.

Treść artykułu skopiowano za zgodą, ze strony www.gebiss.pl

Error E1

zbyt wysoka temperatura ściany komory sterylizacyjnej

Błąd E1 w autoklawach Enbio oznacza, iż w komorze sterylizacyjnej odnotowano zbyt wysoką temperaturę. Nieprawidłowe odczyty temperatury mogą wskazywać na problem z czujnikiem komory lub z płytą główną, która przetwarza informacje wysyłane przez ów czujnik. Usunięcie usterki sygnalizowanej jako Error E1 sprowadza się więc do sprawdzenia rezystancji czujnika i diagnozy płyty głównej, by ustalić gdzie doszło do awarii. Po ustaleniu miejsca awarii należy wymienić uszkodzoną część. Ważne – w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik temperatury był zintegrowany z komorą sterylizacyjną, co znacznie podnosi koszty naprawy. 

Error E2

zbyt wysoka temperatura generatora pary

Błąd E2 w autoklawie Enbio oznacza złe odczyty parametrów przez płytę główną, płynące z wytwornicy pary. Należy zatem sprawdzić, która część uległa usterce i wymienić ją na nową. Zwracamy uwagę, iż większość awarii wytwornic pary spowodowana jest używaniem złej jakości wody do zasilania autoklawu. Tylko stosowanie wody destylowanej zapobiega odkładaniu się kamienia wewnątrz generatora pary. Woda demineralizowana nie jest wodą destylowaną i nie może być stosowana do zasilania autoklawów.

Error E3

zbyt wysoka temperatura procesu sterylizacyjnego

W przypadku pojawienia się błędu E3 w autoklawie Enbio należy ustalić co odpowiada za zbyt wysoką temperaturę podczas procesu sterylizacyjnego. Może to być zarówno uszkodzony elektrozawór, jak i czujnik temperatury komory, bądź płyta główna. Uszkodzoną część należy wymienić na nową i po przeprowadzeniu testów zakończonych pozytywnym wynikiem dopuścić autoklaw do dalszej pracy.

Error E4

zbyt wysokie ciśnienie procesu sterylizacyjnego

Za niekontrolowany wzrost ciśnienia odpowiadają czujnik ciśnienia, znajdujący się na płycie głównej autoklawu, bądź zakamieniona wytwornica pary. Należy ustalić, która część zawiodła i wymienić generator pary lub płytę główną. Jeżeli winny jest generator pary warto zweryfikować jakość wody, której używamy do zasilania autoklawu, by awaria się nie powtórzyła za kilka miesięcy. Woda, która nie powoduje odkładania się kamienia w podzespołach autoklawu jest wodą destylowaną. Woda demineralizowana nie jest wodą destylowaną i nie należy jej stosować do zasilania autoklawów!

Error E5

zbyt niskie ciśnienie procesu sterylizacyjnego

Błąd E5 pojawia się często z winy wężyka zasilającego autoklaw w wodę destylowaną, który nie jest prawidłowo zanurzony w cieczy. Często więc wystarczy prawidłowo umocować rurkę w baniaku lub podmienić pusty baniak na pełen. Jeżeli to nie pomoże wówczas serwis będzie musiał odnaleźć nieszczelność w autoklawie, za którą może być odpowiedzialny elektrozawór, wężyk, łącznik a nawet komora sterylizacyjna. 

Error E6

zbyt niska temperatura procesu lub ścian komory

Error E6 w autoklawie Enbio sugeruje, że jest problem z osiągnięciem właściwej temperatury procesu sterylizacji. Przyczyn takiej usterki może być kilka. Począwszy od wadliwego czujnika, który źle odczytuje temperaturę, poprzez nieszczelność, kamień w wytwornicy pary, zużytą pompę wody aż po uszkodzoną płytę główną. Stąd właściwe ustalenie przyczyny awarii ma tu kluczowy aspekt i wymaga nieco czasu i cierpliwości. 

Error E8

za dużo zastrzyków pary

Kolejna awaria w autoklawie Enbio, która wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na postawienie diagnozy. Zaczynamy więc od upewnienia się, że niebieski wężyk doprowadzający wodę destylowaną ze zbiornika do autoklawu jest prawidłowo podłączony, jak również to czy w zbiorniku jest woda. Niby taka oczywista rzecz a potrafi umknąć uwadze, szczególnie gdy zbiorniki z wodą destylowaną są schowane za szafką. Jeżeli mamy pewność, że w tym zakresie wszystko jest OK musimy szukać pomocy w serwisie, który sprawdzi czy w podzespołach autoklawu nie odłożył się kamień. Elektrozawory i generator pary to najczęstsze miejsce zakamienienia, więc w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich drożność. Problem może także spoczywać na pompie wody, której wydajność spadła. 

Error E9

zablokowane obwody odprowadzania wody

Zanieczyszczenia w układzie hydraulicznym autoklawu Enbio pojawiają się najczęściej z pakietów (torebek służących do sterylizacji narzędzi). Drobinki kurzu i papieru odkładające się miesiącami w podzespołach autoklawu potrafią skutecznie go zablokować, dlatego tak ważna jest systematyczna konserwacja urządzenia pod kątem utrzymania go w nienagannej czystości. Odnalezienie miejsca zatoru jest czasochłonne, szczególnie że może on być w każdym miejscu układu hydraulicznego.

Error E10

problem dogrzania ścian komory sterylizacyjnej

Błąd E10 wskazuje na problem uzyskania właściwej temperatury na ścianach komory sterylizacyjnej, za co odpowiedzialne jest wiele czynników. Mogą to być uszkodzone grzałki, przekaźnik płyty sterowania zasilaniem, płytka zasilacza, wiązka przewodów jak i płyta główna. Przed wysłaniem autoklawu do serwisu warto upewnić się jednak czy źródło zasilania znajdujące się w sterylizatorni ma właściwe napięcie.

Error E11

awaria generatora pary

Przy błędzie E11 w autoklawie Enbio na pierwszy ogień idzie wytwornica pary, a dokładniej jej grzałki. Serwisant zobowiązany jest zacząć od sprawdzenia rezystancji grzałek zgodnie z wytycznymi Enbio i ustalić w jakim są stanie. Niestety to nie jedyna przyczyna pojawienia się błędu E11 w Enbio. Uszkodzone mogą być także przewody zasilacza jak i jego płyta – a dokładniej przekaźnik znajdujący się na niej. Zdarza się także, że uszkodzeniu ulega również płyta główna. 

Error E12

wiele powodów

Jeden z najpopularniejszych błędów pojawiających się w autoklawach Enbio. Może zwiastować niegroźną usterkę jak i poważną awarię. Zaczynając od wymiany uszczelki drzwi, poprzez elektrozawory, zawór bezpieczeństwa, czy wymiennik ciepła, aż po generator pary, komorę sterylizacyjną, pompę próżniową czy płytę główną.  Trafna diagnoza w tym wypadku to podstawa usunięcia awarii, gdyż wymiana wszystkich możliwych za usterkę podzespołów na nowe może być bardzo kosztowna. 

Error E13

błąd zasilania

Usterka sygnalizowana błędem E13 w autoklawie Enbio pojawia się zwykle przy starcie procesu sterylizacyjnego i świadczy o zwarciu, które może być w autoklawie lub gniazdku elektrycznym. Stąd w pierwszej kolejności zalecamy, by podłączyć autoklaw do innego źródła zasilania i upewnić się czy problem nie zniknął. Jeżeli nie, wówczas konieczne będzie ustalenie miejsca w którym doszło do zwarcia. Najczęściej dochodzi do niego w wiązce przewodów zaworów lub w grzałkach.

Error E14

podciśnienie w komorze sterylizacyjnej

Gdy gorąca komora pozostaje zamknięta, w jej wnętrzu może dojść do podciśnienia, które przekłada się na złe odczyty czujników. Stan taki powoduje pojawienie się błędu E14, który nakazuje nam rozhermetyzowanie komory. Wystarczy więc na chwilę ją otworzyć, by problem przestał istnieć. 

Error E15

awaria drzwi autoklawu

Problem z drzwiami autoklawu Enbio objawia się poprzez wyświetlanie komunikatu E15. Przyczyn awarii może być kilka. Począwszy od rygli blokujących drzwi, poprzez uszkodzenie mikroprzełącznika, wiązki przewodów, wspornika montażowego, siłownika a skończywszy na płycie głównej autoklawu. 

Error E16

błąd otwierania drzwi

Podobne przyczyny awarii jak w opisanym powyżej przypadku błędu E15, więc i podobne sposoby usuwania problemu. 

Error E17

błąd dekompresji

Czasami rozwiązaniem problemu jest wymiana filtra bakteriologicznego (HEPA), który stanowi barierę dla powietrza dostającego się do autoklawu. Czasami trzeba wymienić elektrozawór, który uległ zapchaniu. W najgorszym przypadku wymianie podlega płyta główna, która ma złe odczyty parametrów. 

Error E18

błąd czujnika ciśnienia

Błąd E18 w autoklawie Enbio informuje o tym, że czujnik ciśnienia uległ uszkodzeniu. Niestety jest on zintegrowany z płytą główną autoklawu, którą należy wymienić w całości. 

Error E19

błąd USB

Problem z zapisem danych na pendrive może być spowodowany uszkodzonym dyskiem zewnętrznym, złączem USB lub awarią płyty głównej. Jeżeli po wpięciu nowego pendrive autoklaw wciąż nie zapisuje na nim danych z procesów sterylizacyjnych należy skontaktować się z serwisem, który ustali przyczynę awarii i usunie usterkę.

Error E20

zbyt niska temperatura w komorze sterylizacyjnej

Złe odczyty parametrów zwiastują konieczność wymiany płyty głównej na nową. 

Error E21

gwałtowna zmiana temperatury komory sterylizacyjnej

Problemem może być czujnik jak i płyta główna. Niestety w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik ten zintegrowany jest z komorą sterylizacyjną, co znacznie podnosi koszt naprawy.

Error E22

gwałtowna zmiana temperatury wytwornicy pary

Gwałtowne zmiany odczytu parametrów związanych z temperaturą generatora pary mogą oznaczać awarię czujnika lub płyty głównej. Należy zatem ustalić, która część uległa uszkodzeniu i wymienić ją na nową.

Error E23

gwałtowna zmiana temperatury procesu

Podobnie jak w powyższych przypadkach awarii uległ czujnik lub płyta główna. Właściwa diagnoza wskaże, która z części podlega wymianie, by przywrócić sprawność autoklawu.

Error E24

problem ze zbyt niską temperaturą

Błąd może pojawić się zimą, gdy autoklaw zostanie przeniesiony z zimnego pomieszczenia do ciepłego i jego podzespoły nie zdążą osiągnąć właściwej temperatury przy której urządzenie może pracować. W takim wypadku wystarczy pozostawić autoklaw na kilka godzin, by się dogrzał i spróbować wykonać cykl. Jeżeli to nie pomoże należy zdiagnozować prawidłowość działania czujników komory i generatora pary. Prawdopodobnie któryś z nich uległ awarii i konieczna będzie jego wymiana. Niestety w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik jest zintegrowany z komorą sterylizacyjną co znacząco podnosi koszt usunięcia usterki.

Error E31

błąd pamięci

Przyczyną awarii może być rozładowana bateria znajdująca się na płycie głównej. Jeżeli jego wymiana nie przywróci sprawności autoklawu wówczas należy wymienić płytę główną. 

awaria wyświetlacza

Jeżeli wyświetlacz przestaje reagować na dotyk, ewentualnie nieprawidłowo wyświetla informacje i grafikę, wówczas należy sprawdzić czy uszkodzeniu uległ sam wyświetlacz, czy też może jego wiązka przewodów. Prawidłowa diagnoza pozwoli ustalić, która część podlega wymianie. 

Otwarte drzwi

problem z zamknięciem drzwi

Problem z zaryglowaniem drzwi związany może być zarówno z awarią siłownika magnetycznego jak i z płytą główną. Wymianie podlega zatem albo płyta, albo drzwi autoklawu. 

wyciek wody z autoklawu Enbio

Przyczyn nieszczelności może być kilka, więc należy ustalić dokładnie gdzie jest przyczyna problemu a następnie ją wyeliminować. Kontroli podlegają standardowo uszczelka drzwi, trójnik pompy próżniowej, zawór zwrotny, przewody silikonowe i komora sterylizacyjna. W skrajnych przypadkach za wyciek wody z autoklawu Enbio może być odpowiedzialna także płyta główna. 

woda w komorze sterylizacyjnej

Pozostająca w komorzy woda może być spowodowana złym ustawieniem przełącznika DIP. Wystarczy przełączyć go w pozycję OFF, by problem zniknął. Jeżeli to nie pomoże należy skontrolować czy parametry pracy wytwornicy pary są prawidłowe i ustalić czy winę za to ponosi generator czy płyta główna. 

Error E1

zbyt wysoka temperatura ściany komory sterylizacyjnej

Błąd E1 w autoklawach Enbio oznacza, iż w komorze sterylizacyjnej odnotowano zbyt wysoką temperaturę. Nieprawidłowe odczyty temperatury mogą wskazywać na problem z czujnikiem komory lub z płytą główną, która przetwarza informacje wysyłane przez ów czujnik. Usunięcie usterki sygnalizowanej jako Error E1 sprowadza się więc do sprawdzenia rezystancji czujnika i diagnozy płyty głównej, by ustalić gdzie doszło do awarii. Po ustaleniu miejsca awarii należy wymienić uszkodzoną część. Ważne – w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik temperatury był zintegrowany z komorą sterylizacyjną, co znacznie podnosi koszty naprawy. 

Error E2

zbyt wysoka temperatura generatora pary

Błąd E2 w autoklawie Enbio oznacza złe odczyty parametrów przez płytę główną, płynące z wytwornicy pary. Należy zatem sprawdzić, która część uległa usterce i wymienić ją na nową. Zwracamy uwagę, iż większość awarii wytwornic pary spowodowana jest używaniem złej jakości wody do zasilania autoklawu. Tylko stosowanie wody destylowanej zapobiega odkładaniu się kamienia wewnątrz generatora pary. Woda demineralizowana nie jest wodą destylowaną i nie może być stosowana do zasilania autoklawów.

Error E3

zbyt wysoka temperatura procesu sterylizacyjnego

W przypadku pojawienia się błędu E3 w autoklawie Enbio należy ustalić co odpowiada za zbyt wysoką temperaturę podczas procesu sterylizacyjnego. Może to być zarówno uszkodzony elektrozawór, jak i czujnik temperatury komory, bądź płyta główna. Uszkodzoną część należy wymienić na nową i po przeprowadzeniu testów zakończonych pozytywnym wynikiem dopuścić autoklaw do dalszej pracy.

Error E4

zbyt wysokie ciśnienie procesu sterylizacyjnego

Za niekontrolowany wzrost ciśnienia odpowiadają czujnik ciśnienia, znajdujący się na płycie głównej autoklawu, bądź zakamieniona wytwornica pary. Należy ustalić, która część zawiodła i wymienić generator pary lub płytę główną. Jeżeli winny jest generator pary warto zweryfikować jakość wody, której używamy do zasilania autoklawu, by awaria się nie powtórzyła za kilka miesięcy. Woda, która nie powoduje odkładania się kamienia w podzespołach autoklawu jest wodą destylowaną. Woda demineralizowana nie jest wodą destylowaną i nie należy jej stosować do zasilania autoklawów!

Error E5

zbyt niskie ciśnienie procesu sterylizacyjnego

Błąd E5 pojawia się często z winy wężyka zasilającego autoklaw w wodę destylowaną, który nie jest prawidłowo zanurzony w cieczy. Często więc wystarczy prawidłowo umocować rurkę w baniaku lub podmienić pusty baniak na pełen. Jeżeli to nie pomoże wówczas serwis będzie musiał odnaleźć nieszczelność w autoklawie, za którą może być odpowiedzialny elektrozawór, wężyk, łącznik a nawet komora sterylizacyjna. 

Error E6

zbyt niska temperatura procesu lub ścian komory

Error E6 w autoklawie Enbio sugeruje, że jest problem z osiągnięciem właściwej temperatury procesu sterylizacji. Przyczyn takiej usterki może być kilka. Począwszy od wadliwego czujnika, który źle odczytuje temperaturę, poprzez nieszczelność, kamień w wytwornicy pary, zużytą pompę wody aż po uszkodzoną płytę główną. Stąd właściwe ustalenie przyczyny awarii ma tu kluczowy aspekt i wymaga nieco czasu i cierpliwości. 

Error E8

za dużo zastrzyków pary

Kolejna awaria w autoklawie Enbio, która wymaga poświęcenia odpowiedniej ilości czasu na postawienie diagnozy. Zaczynamy więc od upewnienia się, że niebieski wężyk doprowadzający wodę destylowaną ze zbiornika do autoklawu jest prawidłowo podłączony, jak również to czy w zbiorniku jest woda. Niby taka oczywista rzecz a potrafi umknąć uwadze, szczególnie gdy zbiorniki z wodą destylowaną są schowane za szafką. Jeżeli mamy pewność, że w tym zakresie wszystko jest OK musimy szukać pomocy w serwisie, który sprawdzi czy w podzespołach autoklawu nie odłożył się kamień. Elektrozawory i generator pary to najczęstsze miejsce zakamienienia, więc w pierwszej kolejności należy sprawdzić ich drożność. Problem może także spoczywać na pompie wody, której wydajność spadła. 

Error E9

zablokowane obwody odprowadzania wody

Zanieczyszczenia w układzie hydraulicznym autoklawu Enbio pojawiają się najczęściej z pakietów (torebek służących do sterylizacji narzędzi). Drobinki kurzu i papieru odkładające się miesiącami w podzespołach autoklawu potrafią skutecznie go zablokować, dlatego tak ważna jest systematyczna konserwacja urządzenia pod kątem utrzymania go w nienagannej czystości. Odnalezienie miejsca zatoru jest czasochłonne, szczególnie że może on być w każdym miejscu układu hydraulicznego.

Error E10

problem dogrzania ścian komory sterylizacyjnej

Błąd E10 wskazuje na problem uzyskania właściwej temperatury na ścianach komory sterylizacyjnej, za co odpowiedzialne jest wiele czynników. Mogą to być uszkodzone grzałki, przekaźnik płyty sterowania zasilaniem, płytka zasilacza, wiązka przewodów jak i płyta główna. Przed wysłaniem autoklawu do serwisu warto upewnić się jednak czy źródło zasilania znajdujące się w sterylizatorni ma właściwe napięcie.

Error E11

awaria generatora pary

Przy błędzie E11 w autoklawie Enbio na pierwszy ogień idzie wytwornica pary, a dokładniej jej grzałki. Serwisant zobowiązany jest zacząć od sprawdzenia rezystancji grzałek zgodnie z wytycznymi Enbio i ustalić w jakim są stanie. Niestety to nie jedyna przyczyna pojawienia się błędu E11 w Enbio. Uszkodzone mogą być także przewody zasilacza jak i jego płyta – a dokładniej przekaźnik znajdujący się na niej. Zdarza się także, że uszkodzeniu ulega również płyta główna. 

Error E12

wiele powodów

Jeden z najpopularniejszych błędów pojawiających się w autoklawach Enbio. Może zwiastować niegroźną usterkę jak i poważną awarię. Zaczynając od wymiany uszczelki drzwi, poprzez elektrozawory, zawór bezpieczeństwa, czy wymiennik ciepła, aż po generator pary, komorę sterylizacyjną, pompę próżniową czy płytę główną.  Trafna diagnoza w tym wypadku to podstawa usunięcia awarii, gdyż wymiana wszystkich możliwych za usterkę podzespołów na nowe może być bardzo kosztowna. 

Error E13

błąd zasilania

Usterka sygnalizowana błędem E13 w autoklawie Enbio pojawia się zwykle przy starcie procesu sterylizacyjnego i świadczy o zwarciu, które może być w autoklawie lub gniazdku elektrycznym. Stąd w pierwszej kolejności zalecamy, by podłączyć autoklaw do innego źródła zasilania i upewnić się czy problem nie zniknął. Jeżeli nie, wówczas konieczne będzie ustalenie miejsca w którym doszło do zwarcia. Najczęściej dochodzi do niego w wiązce przewodów zaworów lub w grzałkach.

Error E14

podciśnienie w komorze sterylizacyjnej

Gdy gorąca komora pozostaje zamknięta, w jej wnętrzu może dojść do podciśnienia, które przekłada się na złe odczyty czujników. Stan taki powoduje pojawienie się błędu E14, który nakazuje nam rozhermetyzowanie komory. Wystarczy więc na chwilę ją otworzyć, by problem przestał istnieć. 

Error E15

awaria drzwi autoklawu

Problem z drzwiami autoklawu Enbio objawia się poprzez wyświetlanie komunikatu E15. Przyczyn awarii może być kilka. Począwszy od rygli blokujących drzwi, poprzez uszkodzenie mikroprzełącznika, wiązki przewodów, wspornika montażowego, siłownika a skończywszy na płycie głównej autoklawu. 

Error E16

błąd otwierania drzwi

Podobne przyczyny awarii jak w opisanym powyżej przypadku błędu E15, więc i podobne sposoby usuwania problemu. 

Error E17

błąd dekompresji

Czasami rozwiązaniem problemu jest wymiana filtra bakteriologicznego (HEPA), który stanowi barierę dla powietrza dostającego się do autoklawu. Czasami trzeba wymienić elektrozawór, który uległ zapchaniu. W najgorszym przypadku wymianie podlega płyta główna, która ma złe odczyty parametrów. 

Error E18

błąd czujnika ciśnienia

Błąd E18 w autoklawie Enbio informuje o tym, że czujnik ciśnienia uległ uszkodzeniu. Niestety jest on zintegrowany z płytą główną autoklawu, którą należy wymienić w całości. 

Error E19

błąd USB

Problem z zapisem danych na pendrive może być spowodowany uszkodzonym dyskiem zewnętrznym, złączem USB lub awarią płyty głównej. Jeżeli po wpięciu nowego pendrive autoklaw wciąż nie zapisuje na nim danych z procesów sterylizacyjnych należy skontaktować się z serwisem, który ustali przyczynę awarii i usunie usterkę.

Error E20

zbyt niska temperatura w komorze sterylizacyjnej

Złe odczyty parametrów zwiastują konieczność wymiany płyty głównej na nową. 

Error E21

gwałtowna zmiana temperatury komory sterylizacyjnej

Problemem może być czujnik jak i płyta główna. Niestety w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik ten zintegrowany jest z komorą sterylizacyjną, co znacznie podnosi koszt naprawy.

Error E22

gwałtowna zmiana temperatury wytwornicy pary

Gwałtowne zmiany odczytu parametrów związanych z temperaturą generatora pary mogą oznaczać awarię czujnika lub płyty głównej. Należy zatem ustalić, która część uległa uszkodzeniu i wymienić ją na nową.

Error E23

gwałtowna zmiana temperatury procesu

Podobnie jak w powyższych przypadkach awarii uległ czujnik lub płyta główna. Właściwa diagnoza wskaże, która z części podlega wymianie, by przywrócić sprawność autoklawu.

Error E24

problem ze zbyt niską temperaturą

Błąd może pojawić się zimą, gdy autoklaw zostanie przeniesiony z zimnego pomieszczenia do ciepłego i jego podzespoły nie zdążą osiągnąć właściwej temperatury przy której urządzenie może pracować. W takim wypadku wystarczy pozostawić autoklaw na kilka godzin, by się dogrzał i spróbować wykonać cykl. Jeżeli to nie pomoże należy zdiagnozować prawidłowość działania czujników komory i generatora pary. Prawdopodobnie któryś z nich uległ awarii i konieczna będzie jego wymiana. Niestety w autoklawach wyprodukowanych przed rokiem 2020 czujnik jest zintegrowany z komorą sterylizacyjną co znacząco podnosi koszt usunięcia usterki.

Error E31

błąd pamięci

Przyczyną awarii może być rozładowana bateria znajdująca się na płycie głównej. Jeżeli jego wymiana nie przywróci sprawności autoklawu wówczas należy wymienić płytę główną. 

awaria wyświetlacza

Jeżeli wyświetlacz przestaje reagować na dotyk, ewentualnie nieprawidłowo wyświetla informacje i grafikę, wówczas należy sprawdzić czy uszkodzeniu uległ sam wyświetlacz, czy też może jego wiązka przewodów. Prawidłowa diagnoza pozwoli ustalić, która część podlega wymianie. 

Otwarte drzwi

problem z zamknięciem drzwi

Problem z zaryglowaniem drzwi związany może być zarówno z awarią siłownika magnetycznego jak i z płytą główną. Wymianie podlega zatem albo płyta, albo drzwi autoklawu. 

wyciek wody z autoklawu Enbio

Przyczyn nieszczelności może być kilka, więc należy ustalić dokładnie gdzie jest przyczyna problemu a następnie ją wyeliminować. Kontroli podlegają standardowo uszczelka drzwi, trójnik pompy próżniowej, zawór zwrotny, przewody silikonowe i komora sterylizacyjna. W skrajnych przypadkach za wyciek wody z autoklawu Enbio może być odpowiedzialna także płyta główna. 

woda w komorze sterylizacyjnej

Pozostająca w komorzy woda może być spowodowana złym ustawieniem przełącznika DIP. Wystarczy przełączyć go w pozycję OFF, by problem zniknął. Jeżeli to nie pomoże należy skontrolować czy parametry pracy wytwornicy pary są prawidłowe i ustalić czy winę za to ponosi generator czy płyta główna. 

Treść artykułu skopiowano za zgodą ze strony serwisenbio.pl